Po jakim czasie widać efekty pozycjonowania?

Większość właścicieli sklepów internetowych zdaje sobie sprawę z tego, że pozycjonowanie jest nieodłącznym elementem długofalowej strategii marketingowej danego e-biznesu. Jednak wiele osób decydujących się na wdrożenie takich działań oczekuje, że efekty będą widoczne od razu. W praktyce wyniki generowane za sprawą wdrożenia efektywnej strategii mające wynieść nasz sklep na szczyt wyszukiwarek, pojawiają się dopiero po pewnym okresie czasu.

Jak długo trzeba czekać na rezultat działań pozycjonujących? To pytanie, które trapi wiele osób działających w sektorze e -commerce. I niestety, ale nie istnieje na nie jednoznaczna odpowiedź. Aczkolwiek jest kilka przydatnych informacji, które pomogą Wam ocenić, jak długo może trwać oczekiwanie na efekty pozycjonowania Waszego sklepu internetowego.

Czas to pieniądz, czyli kiedy zaczniemy zarabiać na pozycjonowaniu?

W teorii minimalny okres, po którym pierwsze wyniki pozycjonowania zaczynają być widoczne to 3 miesiące. Jednak jest to wartość mocno przybliżona i podawana z pewnym uśrednieniem. Co ciekawe wzrost widoczności najszybciej następuje w przypadku małych stron lokalnych. W przypadku dużych sklepów internetowych pierwsze efekty w wyszukiwarkach widać po średnio 4-6 miesiącach. Największy przedział czasowy trzeba zarezerwować dla małych sklepów online, gdzie widoczność może wzrosnąć w ciągu 2-8 miesięcy. Pamiętajmy, że rozpatrujemy tutaj aspekt samej widoczności. Proces pozyskiwania zamówień z ruchu organicznego jest jeszcze bardziej rozłożony w czasie i może trwać nawet około roku. Jednak w tym przypadku warto wykazać się cierpliwością. Efekty bowiem są bardzo opłacalne i nie wymagają inwestowania dużych kwot w reklamy, jak to bywa na przykład w przypadku kampanii Google Ads.

Jakie czynniki przyśpieszają pozycjonowanie

Lista kryteriów, które Google bierze pod uwagę decydując o tym, na którym miejscu w wyszukiwarce znajdzie na nasza strona www jest kilkaset. Jednak wśród tych najbardziej fundamentalnych należy wymienić m.in. optymalizację strony, historię domeny, konkurencyjność branży, czy zakres prowadzenia działań pozycjonujących. Samodzielne powadzenie tych istotnych procesów  może okazać się dużo mniej efektywne niż współpraca z zespołem specjalistów. Eksperci w dziedzinie pozycjonowania w oparciu o wiedzę i doświadczenie są w stanie szybciej wypracować pożądane przez nas efekty, nie znaczy to, jednak że będą one zauważalne od razu.

One thought on “Po jakim czasie widać efekty pozycjonowania?

  1. Pozycjonowanie to żmudna robota, która wymaga cierpliwości. I to zarówno od wykonawcy, jak i zleceniodawcy. Wyniki nie przyjdą po miesiącu. Ale jak przyjdą, to zostaną na długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *