Kampania marketingowa to bardzo skomplikowane działania nad którym pracuje sztab ludzi. Nad jej opracowaniem pracują prężnie działające agencje, które starają się zrobić wszystko, aby poszczególne reklamy wpłynęły na zysk firmy. Czy można sobie pozwolić na przerwę w kampanii marketingowej?
Reklama dźwignią handlu
Nie zapominajmy, że to skutecznie przeprowadzona kampania marketingowa odpowiedzialna jest za nasz sukces. W dzisiejszych czasach należy inwestować w marketing tradycyjny oraz internetowy, dzięki czemu więcej osób dowie się o naszym istnieniu oraz poszczególnych produktach. Inwestujemy w kampanię ogromne pieniądze, które (mamy nadzieję!) w przyszłości nam się zwrócą. Czy jednak można pozwolić sobie na przerwanie kampanii marketingowej? Tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Przerwa w takiej działalności bez najmniejszego powodu może sprawić, że stracimy ogromne pieniądze.
Wstrzymanie kampanii marketingowej
Przerwa w prowadzeniu kampanii może być spowodowana na ogół z dwóch powodów. Pierwszy to naruszenie prawa i odczuć społecznych. Drugi to panująca na świecie pandemia.
W pierwszym przypadku wszystko reguluje specjalna ustawa o krajowej radiofonii i telewizji. Do tego trzeba wziąć również pod uwagę prawo prasowe. Wszystkie firmy opracowujące kampanię reklamową doskonale zdają sobie sprawę, że muszą się do takich wyznaczników prawa stosować. Jednak niekoniecznie im to wychodzi w rzeczywistości. Jeżeli ktoś znajdzie jawny dowód na łamanie prawa, to kampania marketingowa może zostać przerwana. Również wtedy, kiedy reklama uchybia godności człowieka, wprowadza w błąd klienta – można wnioskować o jej przerwanie. Pod uwagę bierze się także dobre obyczaje i naiwność dziecka. Ogólnie podsumowując nie można nadużywać środków przekazu informacji, nie można nagabywać klientów w miejscach publicznych oraz przekazywać na koszt konsumentów produktów, których oni wcale nie chcieli otrzymać.
Pandemia na świecie
W czasach szalejącego koronawirusa na świecie obserwuje się wstrzymanie pewnych kampanii marketingowych. Jednocześnie widać, że pewne firmy prowadzą wzmożony ruch odnoszących się do ich marketingu. Pierwsze firmy to podmioty działające m.in. w branży turystycznej. Na swoją reklamę naciskają z kolei firmy farmaceutyczne. Dlaczego tak się dzieje, że znane biura podróży, firmy lotnicze anulują swoje reklamy? Wszystko związane jest ze wstrzymaniem ruchu pomiędzy krajami. Ludzie boją się o swoje zdrowie i nie mają zamiaru wyjeżdżać nigdzie (chyba, że w obrębie kraju ale to dopiero po ustaniu pandemii). Nawet, gdyby taki zamiar mieli, to i tak przez najbliższy czas (ze względu na zamknięte granice) nie będą mogli marzyć o tym, aby wypoczywać pod palmami. Po co więc generować tego rodzaju reklamy, skoro i tak nie przyniosą nam one żadnego zysku? Nie miałoby to najmniejszego sensu. Pandemia koronawirusa bardzo mocno przyczyniła się do ograniczenia wydatków nie tylko firm turystycznych, ale także wielu innych, które odczuwają skutki działania tego wirusa na gospodarkę. Wszyscy raczej myślą o ograniczeniu kosztów, a nie ich generowaniu. W związku z tym przerywane są wszelkiego rodzaju kampanie marketingowe – nie tylko te prowadzone na rynku globalnym, ale także te odnoszące się do rynku lokalnego.